вівторок, 5 листопада 2024 р.

 У проєкті Локальної історії — детальна розповідь про п’ятьох яскравих постатей свого покоління та їхній вклад в українську справу. Його створено до 87 роковин трагедії у Сандармосі, де з 1 до 4 листопада 1937 року від куль НКВСників загинуло найбільше людей. Розстрільний список складався з визначних діячів культури.

В урочищі Сандармох на півночі нинішньої російської території працівники НКВС розстріляли 1111 людей, із яких понад 200 були українцями. Це — Валер’ян Підмогильний, Павло Филипович, Валер’ян Поліщук, Степан Рудницький, Микола Зеров, Антін Крушельницький, Сергій Грушевський.

Сандармох. Незабуті імена

Проєкт складається із чотирьох частин подкасту:

  • Як СРСР знищував небажаних у 1920–30 роках.
  • Українці на Соловках: від Калнишевського до Розстріляного відродження.
  • Підмогильний отримав би Нобелівку! Що втратила Україна через розстріли 1930-х.
  • Хто вбив Курбаса, Куліша, Підмогильного? Останні дні Соловецького етапу.

Також у проєкті «Сандармох. Незабуті імена» є хроніка злочину 1937 року та історії п’ятьох українських діячів культури та науки, які стали жертвами сталінського терору:

  • Степана Рудницького — зачинателя української географії,
  • Мирослава Ірчана — поета, драматурга, історика і журналіста,
  • Володимира Чехівського — одного з лідерів Української автокефальної православної церкви,
  • Антіна Крушельницького — письменника, педагога та міністра освіти УНР,
  • Олекси Слісаренка — агронома за освітою, який став опонентом великодержавного шовінізму.

Тут є детальні обставини їхньої загибелі та імена їхніх убивць. 

Проєкт створено за підтримки Internews у межах проєкту «Розширення виробництва незалежного контенту» (EPIC).

середа, 16 жовтня 2024 р.

  31 жовтня 2024 року об 11-00 відбудеться Всеукраїнський вебінар на тему: «Навчання і виховання громадянина, патріота України: диверсифікація форм і методів».

До участі запрошуються педагогічні працівники закладів професійної

(професійно-технічної) освіти. Захід відбудеться в режимі Zoom-конференції за

посиланням:

https://us02web.zoom.us/j/86124274968?pwd=igm6vEqRINACaaVaMyHJXKWrj0

H0WM.1

четвер, 19 вересня 2024 р.

 21 вересня світ відзначає Міжнародний день миру, ініційований ООН, як символічне нагадування про важливість діалогу та припинення насильства. Це день, коли людство об’єднується заради спільної мети — побудови мирного майбутнього.

Довідка про Міжнародний День Миру

Міжнародний День Миру відзначають 21 вересня щороку з ініціативи Генеральної Асамблеї ООН. Це день всесвітньої відмови від насильства й заклик до глобального припинення вогню. Вперше це свято почали відзначати в 1981 році, тоді його святкували у третій вівторок вересня, у день відкриття сесії ООН. Проте, з 2002 року, Генеральна Асамблея ООН ухвалила рішення перенести святкування на 21 вересня, щоб щорічно нагадувати всьому світу про важливість миру.

Цього дня ООН закликає всі країни тимчасово зупинити військові дії та припинити насильство, хоча б на 24 години. Це символічний крок, який підкреслює, що лише через мирний діалог і переговори можна досягти сталого прогресу й користі для людства. Війни та агресія не можуть бути засобом вирішення конфліктів, вони лише завдають горя і розрухи.

Одним із символів цього дня є Дзвін миру, відлитий із монет, зібраних дітьми з 60 країн світу. На ньому викарбувано просте, але сильне послання: «Хай живе мир у всьому світі». Дзвін був подарований ООН Японією в 1954 році й тепер щороку лунає двічі: один раз у день весняного рівнодення і другий – на Міжнародний день миру. Генеральний секретар ООН особисто дзвонить у Дзвін, щоб символічно оголосити мир усьому світу.

четвер, 9 травня 2024 р.

 



8 травня-День пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939 – 1945 років









вівторок, 23 квітня 2024 р.

Іммануїл Кант народився 22 квітня 1724 року у пруському місті Кенігсберг, яке сьогодні тимчасово окуповано росією. Освіту Кант отримав в Кенігсберзькому університеті, на теологічному факультеті.
Все життя Канта було пов'язано з рідним містом. Після закінчення навчання Кант розпочав викладацьку діяльність, спочатку як домашній учитель, а з 1755 року як викладач в університеті.
З дитинства Канта супроводжували проблеми зі здоров'ям, що не завадило йому стати одним із найвидатніших мислителів світу. Цей великий філософ проводив свої дні в розміреному ритмі, дотримуючись строгої самодисципліни - завжди лягав спати о 22:00 та вставав о 5 ранку, був пунктуальним, кожного дня гуляв в один і той же час звичним маршрутом по місту, завдяки чому городяни звіряли по ньому годинник. Проте Кант не був кабінетним занудним ученим. За життя він був справжньою зіркою рідного Кенігсберга, галантний вчений, одягнений по останній моді, привітний та доброзичливий. Гарною традицією стали обіди у Канта, з чудовими стравами, на які видатний вчений щодня запрошував своїх друзів та колег. До речі список запрошуваних завжди складався так, щоб у ньому обов'язково були жінки. За цими обідами вели бесіди на різні теми, але ніколи не говорили про філософію. Кант ніколи не був одружений, говоривши про цей аспект свого життя так: коли я хотів мати дружину, тоді не міг її утримувати, а коли вже міг – тоді вона мені вже була не потрібна.
Однією з центральних ідей філософії Канта є концепція Розуму. Даємо слово самому філософу: "Просвітництво — це вихід людини зі стану неповноліття, в якому вона перебуває з власної вини. Неповноліття означає неспроможність користатися власним розумом без керівництва когось іншого. Такий стан виникає тоді, коли бракує не розуму, а лише рішучості і відваги користуватися ним без стороннього керівництва. Отже, гасло просвітництва: май відвагу користуватися власним розумом! Люди охоче лишаються впродовж цілого свого життя неповнолітніми, навіть після того, як природа їх давно визволить з-під чужої опіки, — а все через власні лінощі і боягузтво. З цієї самої причини інші отримують змогу доволі легко накидати їм своє опікунство. Це ж бо так зручно бути неповнолітнім! Маючи книгу, яка накопичує для мене розум, душепастиря, який плекає для мене сумління, лікаря, який вирішує за мене мою дієту й тому подібне, я можу сам ні про що не дбати. Я можу взагалі ні про що не думати, якщо тільки маю чим заплатити,— інші візьмуть цю дражливу роботу на себе".
"Sapere aude! — Май мужність користуватися власним розумом!" - таке гасло було висунуто Кантом перед викликами людству, гасло глибоке і актуальне у всі часи. Сьогодні Кант потрібен нам як ніколи. Дивлячись на навколишній світ мимоволі розумієш, що гасло Канта за ці сотні років людством почуто не було. Тому саме час починати читати Канта, який на перший погляд здається дуже складним, але коли ви проберетесь через всі філософські конструкції, смислові надбудови, подолаєте категоричний імператив та трансцендентальний ідеалізм, вам відкриються всі скарби кантівської філософії, такої сучасної та практичної.
_

пʼятниця, 19 квітня 2024 р.

 18 квітня 1187 р. в Іпатіївському літописі вперше з’явилась назва "Україна".

"Київський літопис (за Іпатіївським списком, охоплює події від 1117 до 1198), оповідаючи про смерть переяславського князя Володимира Глібовича під час походу на половців, говориться, що "за ним же Україна багато потужила."

18 квітня 1187 р. вперше згадано Україну в Київському літописі (за Іпатіївським списком, охоплює події від 1117 до 1198), оповідаючи про смерть переяславського князя Володимира Глібовича під час походу на половців, говориться, що «за ним же Україна багато потужила».
У цьому ж літописі за 1189 згадується, що князь Ростислав Берладник приїхав до «України Галицької».
Київський літопис – це продовження «Повісті временних літ», складовою частиною Іпатіївського літопису. Його склали ченці Видубицького монастиря (Київ) на основі літописних зводів (чернігівського, галицького та ін.), які не збереглися.
У Галицько- Волинському літописі, під 1213, записано, що князь Данило «забрав Бресті, і Угровськ, і Верещин, і Столпье, і Комов, і всю Україн

понеділок, 15 квітня 2024 р.

 14 квітня 1888 р. помер 41-річний мандрівник у вишиванці Микола Миклуха-Маклай, вчений-антрополог, знавець тринадцяти мов.

Ім’я цієї людини слушно займає одне з почесних місць у світовій науці. Немає материка, де б не побував Миклуха-Маклай. Його вітали в багатьох країнах світу. Але доля видатного філософа, антрополога, етнографа, анатома, біолога, географа, письменника, художника невіддільна від батьківщини - України. Її він любив, нею пишався.

четвер, 11 квітня 2024 р.

 Сьогодні - Міжнародний день визволення вʼязнів фашистських концтаборів. Саме 11 квітня вʼязні Бухенвальду - одного з найбільших концентраційних таборів Німеччини - повстали та вирвалися на волю.

Вбито в стінах цього місця смерті було не менше ніж 56 тисяч невинних людей.
Мережа “таборів смерті” була розгалужена всюди, куди простягалися руки фашистів і нацистів. Україна - не виключення. У Сирецькому й Дарницькому концтаборах, що розташовувалися в Києві, було вбито більше, ніж 100 тисяч людей.
Тоді, після завершення Другої світової війни, всі гадали, що з жахами покінчено. Ворог переможений і покараний. Але сучасна історія показує - це не так. Дієва особа інша, методи - ідентичні: імперська політика, геноцидні дії, пропаганда та тонни ненависті, що виливається у фільтраційні табори й тортури.
Лише обʼєднавшись можна перемоги росію. І не допустити всеєвропейських масштабів того, що вони принесли в Україну.
🕯 Вшановуємо памʼять невинних людей, які загинули в концентраційних таборах.

пʼятниця, 5 квітня 2024 р.

 Сьогодні, 5 квітня, виповнюється 314 років зо дня укладення конституції Пилипа Орлика - першої української конституції

📜
Офіційна назва документа - “Пакти й Конституції законів і вольностей Війська Запорозького”. Він був укладений 1710 року між гетьманом Пилипом Орликом та козацькою старшиною і козаками Війська Запорозького. В документі визначалися права гетьмана, окреслювалися його обовʼязки та майбутній лад держави - суверенної республіки під протекторатом шведського короля Карла XII.
☝🏻 Цей досвід був унікальним не лише для України, а й для Європи, адже документ у сучасному розумінні вважається ще й першою європейською конституцією!
Історик Володимир Землинський писав:
.
«Французькі просвітителі ще навіть не наважувалися на розробку тих громадянських ідей, що були закладені в ній. Уперше в Європі було вироблено реальну модель вільної, незалежної держави, заснованої на природному праві народу на свободу і самовизначення, модель, що базувалася на незнаних досі демократичних засадах суспільного життя.»
Сьогодні оригінал “Пактів й Конституцій законів і вольностей Війська Запорозького” зберігається у Національному архіві Швеції, місто Стокгольм.
Цей документ підтверджує - Україна завжди хотіла бути незалежною країною європейської спільноти. Так і буде 🇺🇦🇪🇺

вівторок, 12 березня 2024 р.

 Мандруємо в часі 11 та 12 березня. В ці дні у Запоріжжі:

✅… в Олександрівську відкривається повітове училище.
12 березня 1808 року в нашому ще невеличкому місті відкривається Повітове училище. Це другий, після Батальйонної школи, навчальний заклад в історії Олександрівська-Запоріжжя. У 1880 році повітове училище було реформоване – у Міське училище. Згодом – «Перше вище початкове училище». У тому ж 1880 році навчальний заклад переїхав до нової будівлі. До речі, цей будинок існує і сьогодні – на розі Гоголя та Троїцької.
✅… з’явився завод з назвою «Комунар»
11 березня 1923 року приймається рішення про злиття чотирьох запорізьких заводів в одне підприємство «Комунар» - майбутній АвтоЗАЗ. Заводи, які об’єднали, мали менонітське коріння. Завод №1 до націоналізації більшовиками належав компанії «Леппа і Вальман», завод № 3 – родині Копів, завод №13 – «Коп і Гелькер», №12 – «Борман-Шведе».
✅… в Запоріжжя відкриваються №69, №70 №71 та №72.
11 березня 1954 року починається історія одразу чотирьох запорізьких школи - №69, №70 №71 та №72.
Школа №69 відкривається на Правому березі на території ще майбутнього Бородінського мікрорайону. Тоді вона ще розміщувалася у старій будівлі на перехресті вулиць Ладозької та Бородінської (зараз — Петра Сагайдачного) – на місці сучасного будинку з адресою «Ладозька, 6». У свою сьогоднішню будівлю школа №69 переїде в 1974 році.
Школа №70 відкривається на колишньому Південному селищі. Спочатку вона працювала на Оріхівському шосе (зараз – Космічна, 26). У 1959 році на кошти заводу «Комунар» була побудована сучасна 4-поверхова будівля школи. Зараз це – ЗНВК № 70.
Школа №71 відкрита, як йшлося у рішенні міськвиконкому, «у нових кварталах Соцміста» – на території колишньої Вознесенівки Вже у вересні 1954 року буде прийнята до експлуатації шикарна нова будівля школи, побудована коштами «Запоріжсталі». Зараз вона є одною з окрас проспекту Маяковського. До речі, не пройшли повз будівлю школи №71 і кінематографісти. ЇЇ можна побачити у кінострічці 1959 року «У твоїх руках життя». Там школа зіграла роль… пологового будинку!
Школа №72 була теж спочатку відкрита у пристосованій будівлі «у нових кварталах Соцміста». Сучасну будівлю школи на вулиці Лермонтова відкриють у 1961 році.
✅… з’явилася площа Профспілок.
11 березня 1960 року на мапі Запоріжжя з’являються дві нові назви. У цей день міськвиконком вирішив надати ім’я площі, яка нещодавно сформувалась, та вулиці, яка почала забудовуватися. Вони поруч, тому й отримали одну назву – Профспілок.
✅… запорізький стрибун у висоту Володимир Ященко встановив світовий рекорд.
12 березня 1978 року талановитий запоріжець виступає на чемпіонаті Європи в закритих приміщеннях, який приймає італійський Мілан. На турнірі упродовж кількох хвилин Ященко спочатку встановлює один світовий рекорд для залів – 2,32. І тут же б’є і його – 2,35! Під нескінченні овації вболівальників знаменитий запоріжець мчить переможним колом по легендарному італійському «Сан-Сіро»! А від’їжджати з арени запоріжцю довелося в оточенні карабінерів – всі прагнули хоча б доторкнутися до 19-річного рекордсмена.
✅… «Металург» дебютував у Вищій лізі.

середа, 6 березня 2024 р.

 Сьогодні весь світ вшановує День Європейських праведників

Ця щорічна подія була створена для вшанування тих, хто проявив мужність і відданість у захисті прав людини та сприянні свободі та справедливості.
Захід був започаткований у 2012 році з ініціативи Європейського парламенту, щоб вшанувати героїзм тих, хто ризикував своїм життям, щоб врятувати інших у найтяжчі часи людства, включаючи Голокост.
До речі, Олену Телігу та Андрея Шептицького називали "Праведниками народів світу", адже саме вони переховували євреїв у часи Другої світової війни