вівторок, 18 січня 2022 р.

 18 січня - Водохресний святвечір або Голодна кутя.

Традиційно це останній день Святок, колядування та ворожінь, а також день суворого посту і першого в році освячення води.
Слово "святвечір", як вважається, з'явилося завдяки традиції варити в цей день сочиво – кашу з пшениці з медом і сухофруктами. А "навечір'я" означає переддень церковного торжества.
Опівночі на Хрещення йшли за водою на річку. Згідно з повір’ям, вода в цю пору в річках колишеться. Увечері в чашу наливали воду. Якщо опівночі вона сама колихнеться – це добра ознака, людина побачила явище Господнє.
Дівчата, щоб їхня шкіра була білою і гладкою, брали сніг і обтирали обличчя.
18 січня віряни дотримуються суворого одноденного посту. Як і в Святвечір напередодні Різдва, їсти не прийнято до першої зірки, а потім, після богослужіння, трапезу починають з пісної куті (звідси назва свята – Голодна кутя, Голодний вечір).
У Водохресний святвечір, як і в Хрещення, у храмах освячують воду. У народі її називають хрещенською, або богоявленською.
Водохресну воду зберігають у Червоному кутку, поруч з іконами, весь рік. Вважається, що вона має цілющі властивості та здатна оберігати сім'ю від зла.
Напередодні Водохреща здавна збирали сніг. Вважалося, що він у цей час наділений особливими цілющими властивостями і не дає зіпсуватися воді в колодязях протягом року.
У Хрещення завершується період Святок, том
у 18 січня є останнім днем колядування та традиційних гулянь. Особливо важливо робити добрі справи, допомагати нужденним.
Яка погода 18 січня – така й на Масляну буде.

Немає коментарів:

Дописати коментар